تصویر برگزاری مانور چهارگانه مقابله با حوادث در قشم
همزمان با هفته پدافند غیرعامل انجام شد؛

برگزاری مانور چهارگانه مقابله با حوادث در قشم

همزمان با هفته پدافند غیرعامل مانور چهارگانه مقابله با زلزله، آتش سوزی، اتفاقات برق و امداد و نجات با مشارکت دانش آموزان مدرسه "هدف" شهر قشم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، مانور چهارگانه با همکاری نهادها و سازمان مربوطه از جمله اداره برق، هلال احمر، اورژانس، اداره بهداشت، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش، آتش نشانی و اداره کل حراست سازمان منطقه آزاد قشم برگزار شد.

آشنایی دانش آموزان با ادوات آتش نشانی و آگاهی از اقدامات ضروری در هنگام زلزله، نحوه مقابله با حریق و انجام کمک رسانی به حادثه دیدگان و امداد و نجات از جمله برنامه های مهم و اصلی این برنامه بود.  دانش آموزان قشم در این برنامه با شبیه سازی شرایط بحرانی با اصول و مبانی مقابله زلزله، آتش سوزی، اتفاقات برق و امداد و نجات شرکت کرده و به صورت میدانی با اصول و فنون رعایت نکات ایمنی آشنا شدند.

هدف از اجرای این مانور تداوم خدمات ضروری، تامین نیازمندی‌های مردم و ارتقاء توان دانش آموزان و نیروهای امدادی در شرایط بحرانی است تا با ایجاد وحدت و همدلی و ایجاد هماهنگی در بین ارگان های مختلف درخصوص کاهش صدمات و خطرات احتمالی در زمان حادثه آمادگی لازم وجود داشته باشد.

اهمیت برگزاری این اقدامات آموزشی با هدف افزایش توان و آمادگی مقابله با حوادث از این جهت است که دانش آموزان، در محیط مدرسه و منزل از جمله گروه های همواره در معرض خطرات ناشی از زلزله و سایر حوادث از پیش تعیین نشده قرار دارند.

سازمان منطقه آزاد قشم طبق برنامه ریزی صورت گرفته در سال جاری، اقدام به برگزاری دوره های آموزشی نکات ایمنی و اجرای آنها کرده و براساس موارد و اصول پیش بینی شده در این دوره ها دانش آموزان با نحوه استفاده از کپسول های آتش نشانی و انواع خاموش کننده ها و همچنین انجام اقدامات امداد و نجات در برابر خطرات احتمالی از قبیل آتش سوزی و زلزله آشنایی پیدا می کنند.

مانور چهارگانه، همزمان با هفته پدافند غیرعامل برای ارزیابی برنامه های تدوین شده جهت مقابله و مواجهه با حوادث غیرمترقبه در تمامی مکان ها از جمله در مدارس اجرا می شود و با استمرار دوره های آموزشی زمینه رشد و آگاهی بین شهروندان و دانش آموزان گسترش یافته و از وقوع حوادث و گسترش خسارات ناشی از زلزله، حریق و سایر حوادث طبیعی و پیش بینی نشده پیشگیری می شود.

فرهنگ سازی و ایجاد باور در میان مدیران و در سطح جامعه مبنی بر پذیرش پدافند غیرعامل به عنوان یک ضرورت، نهادینه سازی رعایت اصول و ضوابط پدافند غیرعامل، از جمله برنامه هایی است که می توان نسبت به اجرای آن اقدام کرد.

مطابق برنامه جامع هفته پدافند غیرعامل ابلاغ شده از سوی مسئولان استان هرمزگان، برنامه ها و مانورهای مختلفی برای آمادگی بیشتر بخش های مختلف در سازمان منطقه آزاد قشم برنامه ریزی شده است. پیش از این و در نخستین روز از هفته پدافند غیرعامل نیز مانور مقابله با آتش سوزی در اداره برق شهر درگهان برگزار شده بود. همچنین طی روزهای باقی مانده از هفته پدافند غیرعامل برگزاری یک مانور دیگر پیش بینی شده است.

همچنین همزمان با آخرین روز هفته پدافند غیرعامل نیز صفحه اختصاصی پدافند غیرعامل در پرتال سازمان منطقه آزاد قشم راه اندازی شده و پس از آن اطلاع رسانی و مطالب آموزشی مربوط به حوزه پدافند غیرعامل در آنجا بروزرسانی خواهد شد.

برای آگاهی مردم از برنامه های هفته پدافند غیرعامل تبلیغات وسیعی در نقاط مختلف شهر قشم و اسکله ها و فرودگاه بین المللی انجام شده و اجرای دو سمینار در محل اداره کل حراست سازمان منطقه آزاد قشم با حضور نیروهای شرکت کننده در مانورها نیز از برنامه های این هفته است.

پدافند غیرعامل به مجموعه اقداماتی گفته می شود که مستلزم به کارگیری جنگ افزار نبوده و با اجرای آن می توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس و تلفات انسانی جلوگیری نموده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.

 

عکس: حامد ابراهیمی

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.