تصویر تقویت فعالیت های جهانی به منظور حفظ و احیای اکوسیستم های مرجانی / کلاس آموزشی حفظ سلامت آبسنگ های مرجانی قشم برگزار شد
مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم عنوان کرد؛

تقویت فعالیت های جهانی به منظور حفظ و احیای اکوسیستم های مرجانی / کلاس آموزشی حفظ سلامت آبسنگ های مرجانی قشم برگزار شد

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: هدف از تعیین سال 2018 به عنوان سال بین المللی آبسنگ های مرجانی، ارج نهادن به ارزش بی مانند این اکوسیستم و تقویت فعالیت های جهانی در جهت کاهش روند تخریب جمعیت آبسنگ های مرجانی پر ارزش بود

 

 


به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، محمد هاشم داخته گفت: سال 2018 از سوی پایگاه بین المللی IYOR به عنوان سال جهانی آبسنگ های مرجانی انتخاب شده بود و به همین مناسبت تلاش هایی هدفمند در جهت حفظ و احیای اکوسیستم های مرجانی توسط علاقه مندان، داوطلبین و گروه های مردم نهاد انجام شد.
وی اضافه کرد: طی این مدت مجموعه فعالیت های متنوعی در راستای پاکسازی ساحلی و دریایی سایت مرجانی پارک زیتون قشم با مشارکت و همکاری بیش از 120 داوطلب و غواص دوستدار محیط زیست صورت گرفته است که می توان به برگزاری کلاس های آموزشی روش های بررسی سلامت آبسنگ های مرجانی، انجام پایش میدانی سلامت آبسنگ های مرجانی جزایر قشم، هنگام و لارک با دو روش ریف چک و کرال واچ اشاره کرد.
مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم درباره دیگر فعالیت های انجام شده در این رابطه افزود: فعالیت های آگاهی بخشی و اطلاع رسانی شامل چاپ پوستر‌ این رویداد، پوستر‌ ضوابط حفاظت از آبسنگ های مرجانی، توزیع و نصب پوسترها در مکان‌های مختلف، چاپ دومین شماره بروشور فارسی ریف‌چک با عنوان «آبسنگ‌های مرجانی را یاری کنیم» از دیگر فعالیت های صورت گرفته می باشد.
به گفته وی،  این بروشورها به تیراژ 2000 نسخه با مشارکت مالی تیم پروژه جایکا در قشم به چاپ رسیده است که نسخه فارسی و انگلیسی این بروشور در وب سایت پایگاه جهانی ریف‌چک (Reef Check) قرار گرفته است و دسترسی آن برای عموم آزاد است.
داخته ادامه داد: حیات ۲۵ درصد آبزیان مستقیم یا غیرمستقیم به آبسنگ های مرجانی وابسته است. تعادل بخشیدن به میزان کربن و نیتروژن، حفظ خطوط ساحلی در برابر تخریب ناشی از هجوم مداوم امواج، توفان و سیل، ایجاد محیط زیست دریایی امن وغنی و همچنین تامین مواد مغذی کافی برای زنجیره غذایی و تعادل بخشیدن به اکوسیستم بخشی از تاثیرات حضور این صخره های مرجانی در اکوسیستم دریایی است.
مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد: کاربرد مرجان ها تنها به حوزه اکوسیستم های دریایی محدود نمی شود، استفاده از مرجان ها درحوزه جواهر سازی و ساخت زیورآلات قیمتی، تولید داروهای درمان سرطان، انواع مسکن ها و تولید مواد اولیه پیوند استخوان، تولید انواع پروتئین در زمینه پزشکی، تولید آهک در صنعت ساختمان سازی، استفاده از مرجان ها در تحقیقات آب و هوایی، تولید محیط کشت های آزمایشگاهی نیز از دیگر کاربردهای آن ها در زندگی بشری است.
داخته گفت:  از این رو است که حداقل حیات 20 درصد از مردم کره زمین به طور مستقیم به این اکوسیستم حاصلخیز وابسته است.  
وی با اشاره به اینکه تغییرات آب و هوایی بزرگ ترین خطر برای آبسنگ های مرجانی هستند، بیان کرد: آب سنگ های مرجانی آنچنان حساس هستند که تنها با دو درجه افزایش دما در معرض خطر جدی قرار می گیرند. به جز گرمای آب، درخشندگی زیاد آفتاب، آلودگی آب (اسیدی شدن، مواد شیمیایی) و پیامدهای ناشی از گردشگری غیر مسوولانه هم در سفید شدن صخره های مرجانی ساحلی نقش دارند.
 گفتنی است، هشت درصد آبسنگ های مرجانی دنیا در خلیج فارس ساکن هستند. اهمیت حفظ این آبسنگ های مرجانی زمانی بیشتر می شود که بدانیم آن ها مکانی برای تخم ریزی و دوران نوزادی انواع آبزیان به شمار آمده و نابودی شان منجر به از بین رفتن گونه های مختلف جانوران دریایی می شود و پیامد‌های جبران ناپذیری را به اکوسیستم دریایی و اقتصاد جوامع صیادی و ساحل نشینان وارد می کند.

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.